24. ROČNÍK 2018 - ZHRNUTIE
24. RALLY PREŠOV
13. - 14. 4. 2018

V dňoch 13.-14.4. sa uskutočnila prvá súťaž Majstrovstiev Slovenska v rally 2018 v Prešove.

Organizátor si pre tento rok pripravil pre posádky viaceré novinky. Tou prvou bolo presťahovanie celého centra rally s Tatran Handball Areny do priestorov autobazáru Autoalles, riaditeľstvo súťaže bolo v priľahlej budove. Ďalšou zmenou bol aj trochu netradičný harmonogram, kde posádky absolvovali najprv 2 prejazdy tou istou RS Ľubovec a až potom sa vrátili do Prešova a vydali sa na druhú stranu mesta na RS Kokošovce a Červenica, ktoré sa tiež v tretej sekcii išli 2x po sebe bez zastavenia v servise.

Tento netradičný harmonogram bol pripravený hlavne za účelom zjednodušenia a zlacnenia nákladov pre jazdcov SRP, aby si ušetrili dovolenku, resp. náklady na ubytovanie. Program pohára bol "natlačený" do jedného dňa, kedy jazdci stihli prejsť všetkými preberaniami, urobiť si obhliadku trate a nakoniec aj odpretekať zhruba 36 km rýchlostných skúšok, štart pre SRP bol 13:45 a cieľovú rampu mali 17:10.

Na štarte sa zišla skoro celá slovenská špička, ktorú klasicky doplnil poliak Grzyb a výnimočne aj jeho krajan Marczyk, pre ktorého to bola premiera na Slovensku. Naopak do Prešova nezavítal minuloročný víťaz Valoušek, ktorí v sezóne 2018 nebude ani obhajovať vybojovaný titul Majstra Slovenska. Na štart sa postavilo 47 vozidiel, viaceré posádky pred sezónou zmenili techniku, preto sa očakávalo, ako si s ňou budú rozumieť. RS 1 vyhral Grzby o 4s pred Kočim a 11s pred Melichárkom. Na RS 2 postihol Kočiho defekt (stratil 24s), čo ho hneď v úvode súťaže vyradilo z boja o víťazstvo. Aj keď sa na RS 3 pokúsil ešte zabojovať, podarilo sa mu len dosiahnúť rovnaký čas s vedúcim jazdcom, ktorý následne už vyhral zostavajúce RS. Koči sa po RS 4 dostal opäť na druhé miesto, ktoré si udržal až do konca. O tretie miesto zvádzali súboj Melichárek s Marczykom, ten sa rozhodol na RS 6, keď po technickej poruche na vozidle slovenskéha jazdca sa rozdiel medzi nimi zvýšil na 25s, ktoré sa už Jarovi nepodarilo stiahnúť.

Za touto štvoricou medzi sebou bojovali jazdci, ktorí do Prešova doniesli novú techniku. Gavlák presadol z Mitsubishi do Škody Fabie R5, Drotár zamenil Fabiu za Fiestu, Béreš ml. namiesto Lady prišiel do Prešova na Mitsubishi a Kukučka si po rokoch znovu sadol do klasického WRC, tentoraz do Škody Octávie.

Ako prvý z tejto skupiny vypadol Béreš hneď po štarte RS 3, kde sa mu rozpadol diferenciál, po RS 6 odstúpil aj Kukučka po poruche servra. Do cieľa prišli v poradí Gavlák, Drotár. Nasledoval domáci Konečný, ktorý ovládol triedu 3 pred Lapdavským a Kekeňákom, deviaty bol Hanuš a desiaty Smékal, ktorý vyhral okrem triedy 6 aj vozidlá s jednou poháňanou nápravou. Do RS 6 držal so Smékalom krok Kysucký, ktorý nezvládol dlhú pravú na konci Abranoviec a odtrhol predné koleso.

V Slovenskom Rally Pohári zvíťazil Polovka, druhý bol Kolek a tretie miesto si z Prešova odniesol Krišanda.