ZNÁME OSOBNOSTI NA ŠTARTE RALLY PREŠOV


V roku 2004 sa na štart prešovských pretekov postavila už vtedy veľmi známa moderátorka športových novín na televízii JOJ Lenka Hriadeľova (od roku 2007 Lenka Hriadeľova Čviriková.). O jej popularite medzi divákmi svedčí aj šesť víťazstiev v televíznej ankete OTO /Osobnosť televíznej obrazovky/ v kategórii Športový moderátor alebo komentátor. Prvého OTA získala ešte pred svojím štartom v roku 2003.Štart v Prešove bol jej úplne prvý štart na podujatiach rally, resp. v motoristickom športe. Štatovala na sedadle spolujazdca vedľa Andreja Ivanča na vozidle Honda Civic type-R v triede N3. V cieli im patrilo 7.miesto absolútne, a tiež víťazstvo vo svojej triede po súboji s tiež zmiešanou maďarskou dvojicou Bogár - Bácso na Peugeote 306 S16, ktorú zdolali o 8 sekúnd.Ďalším známym účastníkom bol v roku 2009 čech Daniel Landa. Landa je známym hlavne ako spevák a skladateľ. Vydal niekoľko veľmi úspešných platní. To ale nie je všetko. Rovnako sa preslávil aj ako autor hudby resp. scenárom k muzikálom, filmom, atď. Z jeho diel je na Slovensku známy hlavne muzikál Krysař, resp. film Tacho, v ktorý je z prostredia rally, v ktorom si zahral aj titulnú úlohu. Okrem toho je príležitostným hercom a hral aj v množstve filmov.Daniel ale neprišiel do Prešova ako začínajúci nováčik v tomto športe. Od roku 1996 sa venoval autokrosu, po 6. mieste v Majstrovstvách Európy v roku 1998 presadol do truckov a rovnako aj v tomto seriály si vyjazdil v Majstrovstvách Európy vo svojej kategórii 5.miesto. Nasledoval prestup do rally, kde stihol pred prešovským štartom absolvovať cez 50 štartov v rôznych súťažiach.V Prešove štartoval na vozidle Mitshubishi Lancer EVO IX spolu s Jesefom Bartončíkom v triede N4. V cieli rally im patrilo šieste miesto absolútne.Ďalšími známymi účastníkmi sú hlavne zahraničný jazdci, ktorý počas svojich športových karier dosiahli pozoruhodné výsledky, zavítali aj na Slovenska a štartovali na prešovskej súťaži.

Prvým z nich je Enrico Bertone, ktorý štartoval hneď v roku 1998 pri znovuzrodení rally v Prešove. Enrico je Majstrom Európy v rally z roku 1995. Tento talianskí jazdec bol angažovaný do košického teamu Styllex Tuning Motorsport, spolujazdca mu robil Michal Koči. Prešovskej súťaže sa zúčastnil na vozidle Toyota Celica GT-4 a nikoho nenechal na pochybách, že to naozaj za volantom vie a s jasným náskokom zvíťazil. Podobne dominoval aj v ďalších podujatiach slovenského majstrovstva a ešte pred jej záverečným podujatím si vybojoval titul majstra Slovenska.Po štarte v Prešove sa mu podarilo úspech z roku 1995 zopakovať a v roku 1999 získal druhý titul v absolútnom poradí Majstrovstiev Európy v rally.

V roku 2011 sme v Prešove privítali majstra sveta z roku 2006 v klasifikácii JWRC (juniorský majster sveta v rally). Jednalo sa o jeho jednorázový štart na Slovensku za slovenský KL Racing Team. Na štarte sme tak mohli vidieť Patrika Sandell so Švédska, ktorý na trať vyrazil so štartovým číslom 1 na vozidle Škoda Fabia S2000. Patrikovi sa súťaž nevydarila, keď skončil až na 11.mieste absolútne. Za všetko mohli defekty na RS 3, keď už namal rezervu a musel dojazdiť "bez kolesa" až do servisného parkoviska. Na RS 3 tak stratil na víťaza 8 minút a 21 sekúnd. V ostatných RS držal krok s tými najrýchlejšími, dve RS vyhral a v cieli strácal len 8 minút a 7 sekúnd, takže veľmi pravdepodobne by bojoval až do konca súťaže o víťazstvo.Patrikovho spolujazdca sme zatiaľ nezmienili, kedže aj on si zaslúži samostatný odsek medzi známymi účastníkmi prešovskej rally. Sandellovim spolujazdcom bol v Prešove jeho krajan Staffan Parmander /na foto nižšie vľavo/. Tento spolujazdec je zatiaľ najskúsenejším jazdcom, ktorý v Prešove štartoval, kedže počas svojej kariery absolvoval 97 štartov v pretekoch Majstrovstiev sveta v rally. Päť štartov premenil na víťazstvo v súťažiach MS. Okrem troch štartov v rámci svetového šampionátu, diktoval rozpis vždy Kennethovi Erikssonovi.

 © 2019 Slovakia Rally System (srs@srs.sk)